Jak rozpoznać dobry izolat?

Single
Sport Definition Autor
Sport Definition
Views 1477 odsłon 6 grudnia 2017

Zapewne wielu z Was niejednokrotnie zastanawiało się, jakimi cechami powinien charakteryzować się wysokiej jakości izolat białek serwatki (WPI – Whey Protein Isolate). Oferta izolatów jest bogata, jednak w tej mnogości trudno znaleźć preparat na wysokim poziomie, który przy okazji będzie uzasadniał dość wysoką cenę. No właśnie! Cena – izolaty z reguły nie są tanie, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w wysokiej jakości surowcach użytych do produkcji. Po czym to poznać? Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą ocenić jakość produktu po etykiecie w momencie zakupu oraz już na etapie używania (oczywiście ktoś powie, że wtedy jest już za późno, ale z drugiej strony, będziecie wiedzieli, że nie należy kupować tego produktu po raz kolejny).

Najwyższa jakość izolatu powinna przejawiać się w takich aspektach jak:

  1. Niewielka bądź zerowa zawartość węglowodanów i tłuszczów (także brak laktozy jest w tym przypadku olbrzymią zaletą).
  2. Brak dodatków i zbędnych wypełniaczy, które w skrajnych przypadkach mogą być wykorzystywane w celu uzyskania odpowiedniej wagi i objętości, a tak naprawdę nic nie wnoszą do produktu. To, ile producent użył tego typu składników, ma również decydujący wpływ na udział samego izolatu, a tym samym zawartość białka w każdej porcji. Według nas, minimalna zawartość białka w dobrej jakości izolacie powinna oscylować w granicach 90%.
  3. Brak dodatku witamin, minerałów – o ile na etykiecie mogą wyglądać ciekawie, to są niepotrzebne, bowiem są to zwykle i tak śladowe ilości (podnoszące często cenę produktu).
  4. Brak enzymów trawiennych – odżywka typu izolat białek serwatki, jest sama w sobie lekkostrawna, tak więc dodatek enzymu trawiennego może sugerować niską jakość surowca.
  5. Bezproblemowa rozpuszczalność. Rzadko się o tym mówi, jednak jakość samego surowca, na podstawie którego powstaje izolat, ma olbrzymie znaczenie dla rozpuszczalności każdej porcji. Słaba rozpuszczalność i tworzenie się grudek może świadczyć o niskiej jakości.
  6. Smak – oczywiście wrażenia organoleptyczne są kwestią indywidualnych preferencji, jednak podlegają pewnym normom. Shake zrobiony na bazie izolatu ma zdecydowanie bardziej wodnistą konsystencję, niż ten zrobiony na bazie koncentratu białek serwatki (WPC). Jest to naturalne i nie należy tego traktować jako wadę. Ma jednak to wpływ na wrażenia smakowe, ponieważ źle dopracowane smaki i tanie surowce sprawiają, że smak będzie mało wyrazisty. Oczywiście należy dodać, że ilość wariantów smakowych ma także wpływ na ogólną ocenę produktu, bo pomijając oczywiste prawo Konsumenta do wyboru swojego ulubionego smaku, to duża ilość smaków świadczy o popularności produktu i jego dobrej sprzedaży.

Podsumowując. Zawsze należy brać pod uwagę wielość składowych. Ponadto pamiętać, że cena nie zawsze przekłada się na jakość, więc założenie „im drożej, tym lepiej” często staje się błędne.
Zawsze warto przejrzeć etykietę i przeanalizować skład.

Aktualności Więcej