Sypkość odżywek białkowych – od czego zależy?

Single
Sport Definition Autor
SportDefinition
Views 1477 odsłon 11 lutego 2019

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy po sypkości prochu można ocenić jakość odżywki białkowej?
  • Za pomocą jakich maszyn mieszane są odżywki białkowe?
  • Jak różni się proces produkcji w zależności od zastosowanego mieszalnika?
  • Jak proces produkcji wpływa na finalną postać produktu?

Wstęp

Stosując różnorakie odżywki białkowe, można zauważyć istotne różnice w sypkości produktu. Po otwarciu opakowania spotykamy się głównie z dwiema skrajnie różnymi formami – bardzo sypką o niskiej objętości, lub puszystą i sklejoną. Czy może to świadczyć o jakości zastosowanego surowca i czy na tej podstawie możemy określić czy dany produkt jest lepszy, a inny gorszy?

Odpowiedź jest jednoznaczna: Absolutnie nie!

Warto wiedzieć, że ten sam surowiec poddany procesowi mieszania w dwóch różnych mieszalnikach, będzie miał finalnie inną formę po zejściu z linii technologicznej. Wszystko zależy od tego w jakim mieszalniku został wykonany proces produkcji odżywki białkowej. Aktualnie w produkcji odżywek białkowych głównie wykorzystywane są dwa mieszalniki – farmaceutyczny typu „V” i mieszalnik wstęgowy. W zależności od wykorzystania danego mieszalnika – końcowa forma prochu będzie wyglądać inaczej.
I tak, mieszając składniki odżywki białkowej w mieszalniku farmaceutycznym typu „V” otrzymamy formę sypką produktu, a stosując dokładnie te same składniki w mieszalniku wstęgowym – wymieszany proch będzie puszysty i napowietrzony.
Poniżej opisujemy szczegółowo proces jakiemu poddawany jest surowiec w obu mieszalnikach.

Proces mieszania produktów sypkich w mieszalniku farmaceutycznym typu „V”

Mieszalnik typu „V” jest jednym z typów mieszalników bębnowych, który jest bardzo popularny do dokładnego mieszania swobodnie opadających proszków, granulek lub kryształów.
Mieszalniki farmaceutyczne cechują się łagodnym przepływem mieszania dla produktów ciała stałe/ciała stałe w proporcjach nawet 1:100 000. Za pomocą tego typu mieszalnika można tworzyć wysokiej jakości mieszanki  w proszku lub granulacie, gdzie składniki są o różnej wadze, ciężarze nasypowym, rożnych stopniach rozdrobnienia.

Zasada działania mieszalnika farmaceutycznego typu „V”

W mieszalnikach farmaceutycznych typu „V” komorę mieszania tworzą dwa połączone cylindry w kształcie litery V. Proszki podawane są do komory mieszania ręcznie lub przenośnikiem próżniowym. Motor z przekładnią napędzają komorę typu V tak aby obracała się w zakresie 360 stopni. Tego typu trójwymiarowy ruch powoduje że proszki i granulki wewnątrz komory poruszają się w górę i w dół i zderzają się ze sobą przez cały czas. To powoduje ujednolicenie mieszanki w krótkim czasie bez jej napowietrzenia.
Powstała w ten sposób mieszanka jest jednorodna, nienapowietrzona, sypka,  nie rozwarstwia się. Tego typu precyzyjne mieszanie jest wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym w celu uzyskania masy o jak najwyższych parametrach technologicznych.

Proces mieszania produktów sypkich w mieszalniku wstęgowym

Mieszalniki  wstęgowe są bardzo wszechstronnymi urządzeniami i mogą mieszać praktycznie wszystkie rodzaje materiałów takich jak: materiały suche, materiały proszkowe i granulaty, materiały krótkowłókniste, ciała stałe wilgotne z cieczami, materiały pastowate oraz masy o bardzo wysokiej lepkości.
Mieszalniki wstęgowe są zbudowane z: centralnie montowanego wału, który obraca się wewnątrz cylindrycznej komory; wstęg, które jako elementy mieszające są połączone z centralnym wałem; specjalnych otworów na górze mieszalnika do podawania materiału; drzwiczek wpuszczanych (z przodu mieszalnika) umożliwiających dostęp do komory w celu jej oczyszczenia, wpuszczanego zaworu do rozładunku na dole mieszalnika (otwierany pneumatycznie lub ręcznie), kompletnego napędu.

Zasada działania:

Komorę mieszania napełnia się między 30-70% pojemności pozostawiając przestrzeń dla dyspergowania poszczególnych cząstek wewnątrz komory mieszalnika. Wstęgi poruszając się tworzą intensywny ruch osiowy i radialny powodując, że produkt zostaje rozprowadzony wewnątrz komory. Kształt i kąt, razem z obrotem i spasowaniem elementów mieszających a ścianą komory powoduje, że produkt unosi się ze ścian komory.
Uzyskana mieszanka charakteryzuje się dobrym stopniem homogenizacji, ale ze względu na intensywny sposób mieszania za pomocą wstęg powstała masa charakteryzuje się wysokim napowietrzeniem i puszystością.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę procesy technologiczne, nie jest możliwa ocena jakości produktu tylko na podstawie sypkości proszku. Przyczyną różnicy w strukturze proszku może być zastosowanie konkretnego mieszalnika w procesie produkcji, którego efektem jest albo bardzo sypka forma produktu lub puszysta i napowietrzona. Różnice w produktach z różnych partii, które dla konsumenta nieznającego procesu produkcji, mogą wydawać się wadą, absolutnie nie oznaczają, że produkt gotowy jest niepełnowartościowy.

Czym się charakteryzuje proch w zależności od zastosowanego mieszalnika?

Produkt po wyjściu z Mieszalnika Farmaceutycznego Typu „V”:

  • jednorodny,
  • sypki,
  • nienapowietrzony

Produkt po wyjściu z mieszalnika wstęgowego:

  • puszysty
  • napowietrzony

Aktualności Więcej